Kira Skov sings Billie Holiday

REBEL MED EN SANG: KIRA SKOV MØDER BILLIE HOLIDAY

Lørdag 16. februar 2013 kl. 20.00 (bemærk tidspunktet!)
Bygningen, Ved Anlægget 14, 7100 Vejle.

Kira Skov er en rebel og en ener med masser af levet liv og oplevelser bag sig: Som 17-årig forlod hun sit hjem i København for at følge sin punk- og rockdrøm og finde et band i England eller USA. For en ung pige alene i rock-land var der masser af farer og fælder, men Kira klarede det og brød igennem i England, masser af livserfaring rigere.

Senere rejste hun tilbage til Danmark og dannede professionelt og privat makkerpar med bassisten Nicolai Munch-Hansen. Han har sine rødder dybt i jazzen, og derfor har de kunnet inspirere hinanden. Netop dette samarbejde er en af grundpillerne i Billie Holiday-projektet, som altså rammer JIVE i Vejle.

Selv om Kira Skov er hovedpersonen, så svæver Billie Holidays ånd over os denne aften. Sangerinden Billie Holiday mestrede som få at formidle den store smerte i livet på en enkel, forståelig og universel måde, således at lytteren kan relatere til smerten i sitege t liv. Billie Holiday skrev ikke sine sange selv, men de sange hun fremførte, blev hendes, for de fik substans fra hendes eget, hårdt levede liv.

Noget af dette kan Kira sikkert nikke genkendende til; mænd, svigt, stoffer/alkohol, sygdom, ulykkelig kærlighed, undertrykkelse, drømme og utopier osv. Det er universelle lidelser, som rammer alle, der har taget livtag med livet. Derfor er Billie Holidays sange, som blev indspillet fra 1935 og indtil hendes alt for tidlige død i 1959 som blot 44-årig, en stadig kilde til inspiration. Ind i mellem kommer der en original sanger(inde), som kan sanse Billie Holidays smerte og videregive essensen af den til sin samtid. Sådan en er netop Kira Skov.

Med i gruppen er det nye store navn i ”dansk” jazz, den amerikanske trommeslager RJ Miller, som har knyttet musikalske bånd med nogle af vore mange dygtige, danske musikere og derfor er en væsentlig del af musikscenen lige nu. Kom og hør denne store og nyskabende trommeslager, mens han er i landet.

Bandet har også vort store, vejlensiske bysbarn, trombonisten Mads Hyhne med. Mads er en dybt original musiker, både i spillestil og udseende, hvor han kan minde om en yngre udgave af bas-smølfen Hugo Rasmussen, som Hyhne i øvrigt har spillet meget sammen med bl.a. i Pierre Dørges New Jungle Orchestra.

Sidst med ikke mindst er der den fantastiske, underkendte pianist, Heine Hansen – bror i øvrigt til sangerinden Helle Hansen. Han er mesterlig, hvilket ikke mindst deltagelsen i Alex Riel Trio vidner om. Her er chancen for at møde ham hos JIVE.

Det bliver en aften med natklubstemning, en superfint fraserende sanger med noget på hjerte og et yderst velspillende band. Billie Holidays ånd - anno 2013 - vil svæve over det hele.

Vokal: Kira Skov
Trombone: Mads Hyhne
Piano: Heine Hansen
Bas: Nicolai Munch-Hansen
Trommer: R. J. Miller

www.myspace.com/kiraonline

Billetpriser DKK
Ikke medlem: 120,00
Medlem: 100,00
Stud.medlem: 60,00