Bojsen / Friis / Addemos

Onsdag 21. september 19:30, Bygningen i Vejle

 

Så er der Aarhus-jazz med trio-guf fra byens pulserende musikliv

Denne trio består af Henrik Bojsen på saxofon, Peter Friis på bas (som ikke må forveksles med den ældre free-jazz bassist Peter Friis Nielsen) og guitaristen Søren Addemos.

Vi skal altså møde en trio uden trommer, hvilket giver nogle andre muligheder for trio-spil. Der signaleres et mere ligeværdigt spil, hvor alle instrumenter er i spil som puls-holdere og som solister.

Musikerne har rødder i fx Aarhus Jazz Orchestra, Karmen Rõivassepps danske orkester, pianisten Heine Hansens orkester. Desuden spiller Aarhus-musikere med hinanden på kryds og tværs og får på den måde et godt kendskab til hinanden. Således opstod også dette orkester. Der var synergi mellem musikerne, et orkester var født.

Du vil møde fin og melodisk jazz med medrivende soloer. Gruppen vil både spille egne numre, jazz-standards fra de store mestre og numre inspireret af bossa nova og popmusik (!), fx Kim Larsen og George Harrison. Også mesteren saxofonisten Hans Ulrik er inspirationskilde for trioen. Det bliver spændende, især da det hele krydres med gode historier fra musikkens verden.

Lineup:

Søren Bo Addemos – guitar
Peter Friis – bas
Henrik Bojsen – sax

Entre 140 kr. / medlemmer 100 kr. / unge-medlemmer 60 kr + gebyr

Lukket for kommentarer.